Reiz sen senos laikos...

Vakardiena man izvērtās diezgan neplānota. Tā kā parasti visu vienmēr cenšos izdarīt tā, kā izdomāju iepriekš, vakar tā nesanāca. Labā nozīmē. Es apciemoju vienu vecu tanti jeb Rīgas dāmu, kurai vasarā gaidāma 85 gadu jubileja. Bet friša un dzīvespriecīga tik ļoti, ka it kā gadi viņu nebūtu skāruši. Apbrīnojami. Uzreiz radās vēlme noskaidrot, kas tad ir viņas noslēpums, kāpēc viņa pat sirmā vecumā tik ļoti daudz atcerās. Mūsu diskusijas izvērtās 4 stundu garumā un nevienu brīdi man nepalika garlaicīgi. Neviena saruna neaizveda pie politikas vai nepatīkamās situācijas valstī, par kuru mēdz runāt visi pensionāri. Ne vienas sūdzības, ne vienas dusmas, bet optimisms, gaišs, skaidrs skats uz dzīvi un dzīves gudrība, kuru nu gāju pie viņas smelties.

  

Protams, ka es neatlaidos ar saviem tipiskajiem jautājumiem par sievietēm un vīriešiem. Es biju ieinteresēta dzirdēt tās gudrības, kuras man bērnībā netika atklātas par dzīvi, par attiecībām, par dažādiem knifiņiem, kurus nāktos zināt katrai mūsdienu sievietei. Un es beidzot sapratu, kad tieši pārtrūka šī komunikācija starp mātēm un meitām, vecmāmiņām un viņu mazmeitiņām. Man pilnīgi dažubrīd gribējās pagriezt laiku atpakaļ, jo tik acīmredzami tas viss tika apzināti grauts. Šis pareizais lomu iedalījums ģimenē. Kad sieviete ar vīrieti abi zināja savus pienākumus un dzīvoja pēc savas būtības. Viņi abi bija laimīgi un apmierināti ar dzīvi un jautājumi par savu tālāko attīstību balstījās tikai uz savu sūtību šajā dzīvē. Es nesaku, ka visas, bet liekākā daļa sieviešu zināja, kā nāktos apieties ar vīrieti laulībā, kā arī vīrietis nekad neprotestēja pret sievieti un to, ar ko viņa nodarbojas. Vai Tev neliekas, ka tad, apmēram pirms 50 gadiem viss bija daudz savādāk? Arī man tā likās, tāpēc klausies, kas man Tev sakāms.

 

Es biju izbrīnīta, ka pat skolā audzinātāja izmantoja katru brīvu brīdi, kad zēni mācījās militārās mācības, lai izglītotu jaunietes attiecību jautājumos. Pats spilgtākais, kas palicis prātā- „Meitenes, izvēlieties vīrieti sev blakus, pie kura Jūs jutīsieties kā darbā, kā ikdienā, nevis vienos priekos. Jo prieks drīz vien beigsies”. Kad jautāju, ko tad īsti šis ieteikums nozīmē, atbilde bija apmēram tāda, kādu nojautu. Tas ir tas pats, kas- viss sievietes bizness ir viņas vīrs. Audzinātāja jau tad bija uzsvērusi, ka attiecības ir kā nemitīgs darbs, kā kaut kas, kas jāattīsta un jāsaglabā, lai vai ko tas prasītu. Jo tikai sieviete ir spējīga attiecības veidot un guldīt gultnē, kurā viņa vēlas. Šie ieteikumi nevienai nebija sveši, jaunās sievietes tikušas izglītotas no visām pusēm- gan skolā, gan kaimiņu tantes, gan māmiņas, gan vienkārši garām ejošas sievietes devušas ieteikumus, kā tad sievietei vajadzētu uzvesties savā un vīrieša priekšā.

 

Vēl viens no ieteikumiem, kuru man pavēstīja šī kundze- vīrietis ir tas, kādu sieviete viņu izveido. Sievietes spēkos ir viņu izcelt sabiedrībā vai arī gremdēt un pazudināt. Paliec pie sava vīrieša, lai arī ko tas Tev prasītu un ieliec viņā savu spēku- gardi augļi būs garantēti. Diezgan neticami, bet šādus vārdus es dzirdēju no viņas mutes. Tik pārsteidzoši to visu ir uzzināt un pārliecināties, ka mēs, meitenes, esam uz pareizā ceļa. Mēs ejam un mācamies ļoti noderīgu informāciju, kura ir apslāpēta dažādu iemeslu dēļ, tikai, lai sabiedrību padarītu nestabilāku. Vecos laikos šie gudrie prāti, kuri pārvaldīja mūsu valsti, zināja, kas tad ir cilvēku vājā vieta un kā to izmantot savā labā. Krievu laikos, apmēram 40 gadus atpakaļ, tika izdots likums, ka pilnīgi visām sievietēm ir jāstrādā. Pilnībā visām bez izņēmuma. Kas arī radīja visas pārējās sekas. Sievietes pierada strādāt, pelnīt naudu un būt neatkarīgas. Viņas piespiedu kārtā izrāva no ģimenes pavarda sildītājas vietas un lika kļūt par pelnītājām, ar laiku kļūstot arvien vīrišķīgākām. Apzinoties, ka šāds likums no valdības puses ticis izdots, nav brīnums, kāpēc visa sabiedrība aizgājusi pavisam nepareizā virzienā. Jau senos laikos bija zināms, ka, ja tiks izjaukta ģimene, sievietei liekot kļūt vīrišķīgai, cilvēki paši sevi sagraus. Jo, kā jau mēs zinām, sieviete nespēj būt laimīga un priecīga, ja viņai nav sakārtotas attiecības vai arī vienkārši to nav. Un, ja sieviete ar kaut ko nav apmierināta, arī vīrietis kļūst tāds pats. Jo tikai un vienīgi no sievietes viņš spēj smelties spēku, lai ietu un sasniegtu. Bet, ja sieviete nav laimīga, viņai nav iespējas pabarot vīrieti ar mīlestības enerģiju. Es teiktu diezgan gudrs lēmums. Cilvēki paši arvien vairāk sevi sagrāva, jo vadītāju pagrūsti, cilvēki sāka dzīvot pretēji savai būtībai.

 

Lai gan diezgan pesimistiski skan, es nevēlos Tev sabojāt garastāvokli, vienkārši, lai esi lietas kursā un apmēram zini, kurš tad ir tas laiks, kad šī zināšanu nodošana tālāk, tikai pārtraukta.

 

Protams, arī senos laikos, kad vēl šāda likuma nebija un visi dzīvoja tā, kā tam vajadzēja būt, ģimenes ne vienmēr bija laimīgas līdz mūža galam. Pēc tā, kas man tika stāstīts, es sapratu, ka grūti klājās tajās mājās, kur sieviete vēlējās būt līdere. Sieviete ar valdonīgu un nepacietīgu raksturu, kura neļāva savam vīram pildīt savus pienākumus, bet daļu paņēmu sev. Šādas ģimenes vienmēr esot dzīvojušas diezgan viduvēju dzīvi gan emociju, gan naudas ziņā. Bet tajā pašā laikā man tika dots viens labs piemērs par Sarmas kungu un viņa kundzi.

 

Sākotnēji šī Sarmas kundze esot sev izvēlējusies diezgan apšaubāmu tipu sev par vīru. Kad apkārtējie izbrīnā jautājuši, kā tad tā? Viņas atbilde skanējusi šādi: ”Es pazinos savu spēku un zinu, ka no viņa es varu pataisīt cienījamu un ietekmīgu vīru!” Ar šādu pārliecību šī sieviete tiešām vairāku gadu laikā bija izveidojusi savu vīru par pagasta galveno, par ietekmīgu un bagātu kungu. Kuru cienīja un godāja visi apkārtējie. Viens no viņas trikiem esot bijis- vīrieša pašapziņas paaugstināšana, jautājot un lūdzot padomus, vienmēr ļaujot pieņemt gala lēmumus, kā arī, sabiedrībā esot, slavēja un lielīja viņu. Lai arī vīrietis no sākuma juties neveikli un jocīgi, tā esot liecinājusi viņa izbrīna ikreiz, kad jautāts padoms vai piekrišana publiski, viņš ar laiku pie tā pieradis. Man pašai tas liekas daļēji, kā pasakā. Rodas vēlme nokļūt pagātnē un būt klātienē šīm gudrajām sievietēm, kuras nevis ik pa laikam pielietojušas kādu sievišķo mākslu, bet gan dzīvojušas katru sekundi kā īstas dāmas blakus saviem vīriešiem. Šī tendence visspilgtāk esot bijusi novērojama starp sabiedrības krējumu. Jo bagātāks vīrietis, jo maz pazīstamāka sieviete viņam blakus. Protams, šīs sievietes ir bijušas izglītotas, daudz zinājušas, bet nekad nav likušas saviem vīriem justies neērti citu priekšā, jo tikai un vienīgi viņas vīrs ir tas pats labākais un neviens cits nespēj stāvēt viņam klāt. Piekāpība, sievišķīgs trauslums, pacietība, smaids uz lūpām un apbrīnas pilnas acis spēja šīs sievietes padarīt par tik izcilām, lai vīrietis viņu dēļ noliktu pasauli savai sievietei pie kājām.

 

Vēl viens ieteikums katrai sievietei- nekad nepalaid savu vīrieti prom ar dusmām. Lai arī kur viņš ietu un ko darītu, viņam ir vajadzīgs tīrs prāts, lai mērķi sasniegtu, nevis sievietes dusmas kavētu to. Arī sens ieteikums no manas vecvecmāmiņas, kuru tikai vakardien uzzināju.

 

Nav Tev savs garastāvoklis vīrietim jārāda, tā ieteikusi kaimiņu tante. Vīrietim Tevi vienmēr jāredz smaidošu un priecīgu. Un, ja Tevi kaut kas neapmierina, tad pasmaidi viņam un ej uz otru istabu apdomāt. Bet nekad savas sliktās emocijas neizliec uz vīrieti.

 

Šis, lūk, būtu tāds neliels ieskats informācijā, ko vakar ieguvu no šī netīšā apciemojuma. Likās tik interesanti, ka spēju ar šādu sievieti atrast kopīgu valodu un viņa domā tieši tāpat kā es, kas attiecas uz sieviešu un vīriešu attiecībām, to būtību, pienākumiem un sievišķajām zināšanām. Ceru, ka Tev patika, jo es pati esmu sajūsmā. Lai Tev forša un izdevusies diena par spīti daudzajiem mākonīšiem debesīs.

Write a comment

Comments: 0

Esi labs!

Esi labs pret citiem, esi labs pret sevi!

 

Spied uz bildes

Veselības blogs

Spied uz bildes

Dzīvības straumes

Debešķīgi garšīgā šokolāde

Spied uz bildes